Mikroregion se zapojil do projektu MAP
MOST Vysočiny, o.p.s. zahájila 1.5.2016 realizaci projektu "Tvorba Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání na území ORP Velké Meziříčí", reg. č. žádosti CZ.02.3.68/0.0/0.0/15_005/0000406.
Finančním partnerem projektu je Mikroregion Velkomeziříčsko-Bítešsko.Manažerka mikroregionu, JUDr.Diana Kutnerová, je členkou administrativního i odborného týmu projektu.
V Řídícím výboru projektu zastupuje mikroregion Ing.Jiří Servít,člen Rady MR VMB, starosta městyse Měřín. Členy ˇŘídícího výboru jsou rovněž Pavla Krejzlová, starostka obce Netín a Ing.Karel Dvořák, starosta obce Ruda.
Projekt je realizován na základě výzvy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Místní akční plány rozvoje vzdělávání v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání, číslo: 02_15_005.
Co je Místní akční plán rozvoje vzdělávání (dále MAP)?
MAP je Místní akční plán vzdělávání, který bude prioritně zaměřen na rozvoj kvalitního a inkluzivního vzdělávání dětí a žáků do 15 let. Zahrnuje oblasti včasné péče, předškolního a základního vzdělávání, zájmového a neformálního vzdělávání.
Hlavním cílem projektu je vybudování udržitelného systému komunikace mezi aktéry, kteří ovlivňují vzdělávání v území, tzn. společné informování, vzdělávání a plánování partnerských aktivit pro řešení místně specifických problémů a potřeb. Aktéři, tedy představitelé samospráv, ředitelé školských zařízení, učitelé, rodiče a zástupci neziskových organizací společně vytvoří koncepci, na jejímž základě budou spolupracovat a využívat možnosti a kapacity tak, aby přispěli ke kvalitnějšímu vzdělávání na našem území. Cílem je rovněž podpora místních lídrů a odborníků ve vzdělávání.
Místní akční plány vzdělávání jsou součástí tzv. akce KLIMA, která je soustavou aktivit jdoucích napříč specifickými cíli MŠMT. KLIMA zahrnuje podstatné složky kvality škol, kterými jsou:
Kultura učení, Leadership, Inkluze, Metodická podpora učitele (Mentoring), Aktivizující formy učení.
Místní akční plán rozvoje vzdělávání bude ve výsledku obsahovat tři povinná témata:
- Předškolní vzdělávání a péče: dostupnost - inkluze - kvalita.
- Čtenářská a matematická gramotnost v základním vzdělávání.
- Inkluzivní vzdělávání a podpora dětí a žáků ohrožených školním neúspěchem.
Doporučená opatření MAP budou následně podkladem pro upřesnění krajských akčních plánů:
- Rozvoj podnikavosti a iniciativy dětí a žáků.
- Rozvoj kompetencí dětí a žáků v polytechnickém vzdělávání.
- Kariérové poradenství v základních školách.
Dále je možné přidat průřezová a volitelná témata. Obsahem plánovaných aktivit mlže být:
- Rozvoj digitálních kompetencí dětí a žáků.
- Rozvoj kompetencí dětí a žáků pro aktivní používání cizího jazyka.
- Rozvoj sociálních a občanských kompetencí dětí a žáků.
- Rozvoj kulturního povědomí a vyjádření dětí a žáků.
- Investice do rozvoje kapacit základních škol.
- Aktivity související se vzděláváním mimo OP VVV a IROP.
Zapojení škol do projektu MAP je žádoucí s ohledem na uvedené návaznosti na další strategie a především možnosti financování z operačních programů v programovém období 2014-2020 jednotlivých projektů na rozvoj vzdělávání dětí a žáků včetně vzdělávací infrastruktury. Projekty financované z IROP na vzdělávací infrastrukturu mají jednoznačnou podmínku zapojení do MAP a v rámci projektů na rozvoj vzdělávání z OP VVV je možno na základě zpracování MAP v regionu ovlivňovat a plánovat zaměření výzev v režimu tzv. šablon (zjednodušeného vykazování).
Očekávané výstupy MAP
Očekávaným výstupem místního akčního plánu je dohoda o prioritách vzdělávací politiky v území, tzv. Strategicky rámec MAP do roku 2023, a dále soubor aktivit, ve kterých se navrhují konkrétní řešení místních problémů v dohodnutých prioritách. Do aktivit naplánovaných v MAP patří i návrh jednoduchých aktivit, které přispějí ke zkvalitnění koordinace a spolupráce v zájmu dětí a žáků, kde jsou nároky na financování velmi malé.
Všichni ti, kterým záleží na budoucnosti dětí, a jejich vzdělávání, se mohou podílet na vzniku Místního akčního plánu. Způsobů zapojení je celá řada od sdílení informací emailem, přes pasivní účast v publiku na setkáních nebo v ideálním případě aktivním ovlivňováním celého procesu v rámci tematických pracovních skupin a konkrétní spoluprací na vybraných úkolech například v rámci přenosu dobrých praxí. Pracovní skupiny budou složené ze zástupců ředitelů a zřizovatelů škol a dalších vzdělávacích subjektů, rodičů i veřejnosti. Do projektu se může zapojit prakticky každý, kdo má o oblast vzdělávání zájem. Pro bližší informace kontaktuje manažera projektu Mgr. Naděždu Jašovou, jasova@masmost.cz.
Více informací k MAP lze najít na stránkách řídícího orgánu - MŠMT - www.msmt.cz a zároveň na webových stránkách Národní sítě MAS - http://nsmascr.cz/map-dotazy/.
Realizace projektu - aktivity | |
---|---|
5. 10. 2015 | První informační setkání ředitelů škol a jejich zřizovatelů k tvorbě MAP |
4. 2. 2016 | Podání žádosti o podporu projektu MAP |
1. 5. 2016 | Zahájení realizace projektu MAP |
4, 5 /2016 | Oslovení povinných zástupců o možnosti zapojení do činnosti Řídícího výboru MAP |
27. 5. 2016 | Zveřejnění výsledku hodnocení Výběrové komise k financování projektu |
5 /2016 | Účast na seminářích MŠMT |
6. 6. 2016 | Ustavující zasedání Řídícího výboru |
6 /2016 | Zahájení práce pro tvorbu analytické části plánu MAP |
Další informace budou průběžně doplňovány.
Strategický rámes MAP
Dne 29.9.2016 schválil Řísící výbor MAP strategický rámec MAP - viz příloha.